Politika Haber Girişi : 14 Şubat 2024 14:46

Hazine Arazileri Suriyeli Sığınmacılara mı Verildi?

Hazine Arazileri Suriyeli Sığınmacılara mı Verildi?

CHP'li  Bakırlıoğlu, Manisa’nın da bulunduğu beş ilde geçici koruma statüsündeki Suriyeli sığınmacılara hazine arazilerinin verileceği iddialarıyla ilgili Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'ın cevaplaması istemiyle meclise soru önergesi verdi.


CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Yılmaz'ın, Manisa'daki hazine arazilerinin Birleşmiş Milletler Fonu'yla Suriyeli sığınmacılara verilmesiyle ilgili Cumhurbaşkanlığından talimat aldığı, ancak kabul etmediği yönündeki açıklamasını meclise taşıdı. 
Bakırlıoğlu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'ın cevaplaması istemiyle meclise verdiği soru önergesinde Cumhurbaşkanının himayelerinde aralarında Manisa’nın da bulunduğu beş ilde geçici koruma statüsündeki Suriyeli sığınmacıların Türkiye'de kalıcı olarak kalmalarına imkan vermek için kendilerine hazine arazilerinin verileceği iddialarına dikkat çekerek “Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından hazırlanan proje kapsamından sığınmacılara verilecek arazilerin Manisa Yunusemre ilçesi Recepli, Örselli, Karaveliler mahallelerinde olacağı ve 30 ila 50 dönüm arazi verileceği belirtilmektedir. Bu amaçla hazırlanan Manisa Valiliği tarafından imza altına alınan protokolde sığınmacılardan asli unsur olarak bahsedilmesi sığınmacıların ülkelerine dönmeyeceği izlenimi vermektedir.” ifadesini kullandı. 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.