YAŞAM Haber Girişi : 26 Şubat 2024 17:01

Ekrem Destek Bekliyor

Ekrem Destek Bekliyor

Manisa’da oksijen tüpüne bağlı olarak yaşayan 21 yaşındaki Ekrem Arslan, acilen akciğer nakli olmak istiyor. 

 

Manisa’nın Şehzadeler ilçesine bağlı Spil Dağı eteklerinde bulunan Bayındırlık Mahallesi’nde yaşayan ve 2021 yılından beri hastalıkla uğraşan Ekrem Arslan ve ailesi çaresiz bir şekilde nakil yapılacağı günü bekliyor. Ulaşımın olmadığı, ambulansın gidemediği evde Ekrem Arslan, özellikle elektrikler kesildiği zamanlar büyük sorun yaşıyor.  Devlet büyüklerinden, yetkililerden sağlığına kavuşması için destek istiyor. 
Ekrem Arslan, “Devlet büyüklerimden, yetiklilerimizden öncelikle yardım bekliyorum. Ben daha gencim bu yaşta ölmek istemiyorum. Sesimi duysunlar yeter.  9 aydır nakil koordinatörlüğü yapan doktor yok, İstanbul’a gitti. Çaresiz kaldık. Maddi durumu iyi olan hastaların bazıları İstanbul’a gitti. Durumları iyi olmayanlar ise çaresiz bir şekilde bekliyor” dedi. 
Babası Ebubekir Arslan, “Daha önce herhangi bir rahatsızlığı yoktu. Lise bittikten sonra bu hastalık çıktı ortaya. Aşağı yukarı 2 sene oldu. İzmir Ege Üniversitesi Hastanesi’ne akciğer nakli için gittik. Orada tedavi gördü. Haftada iki gün Pazartesi ve Perşembe günleri orada fiziğe gitti. En sonunda akciğer nakil sırasına aldılar. O da aradan 8 ay geçti. Bize dediler nakil çıkarsa sizi çağıracağız. İzmir’de SGK Müdürlüğü bize 2 tane tüp verdiler. Biri elektrikli diğeri normal oksijen tüpü. Onları kullanıyoruz. 6 ay önce doktorun tayini çıktı. İstanbul’a gitti. İzmir’de doktor yok. Oğlum gibi 20-25 civarında hasta var. Akciğer nakli bekliyor ama doktor yok. 1 ay önce bizi doktor çağırdı. Dosyasını bana verdi. Dosyasını İstanbul Kartal Koşuyol Araştırma Hastanesi var oraya gönderdik. Oradan bize yüzde 10 ihtimal olduğunu söylediler. Yüzde 10 ihtimal için evini buraya getirmen lazım dediler. Benimde elimde öyle bir imkan yok. İstanbul’a gitsem kira en az 10-15 bin TL. Yüzde 10 ihtimal çıksa bile en az 10 yıl sürer. Biz doktorun İzmir’e gelmesini talep ediyoruz. Oksijen tüplerimizden elektrikle çalışan var. Geçenlerde elektrikler kesildi. Elektrikler kesildiği anda büyük sıkıntılar yaşıyoruz. Çocuk nefessiz duramıyor. Ambulansı çağırdık. Ambulans buraya kadar gelemiyor. Tam ambulans geldiği zaman elektrikler geri geldi. Ambulansı geri gönderdik. Neredeyse 10 gün hastanede 10 gün evdeyiz. Artık bunu çaresini de bilmiyoruz. 
Bayındırlık Mahallesi Muhtarı Bedirhan Çiçek, “Çaresizlik farklı bir şey. Hastalık olabilir, sağlıkla ilgili bir durum olabilir ama çaresizlik çok farklı bir durum. Aile şuan çok çaresiz durumda. Şartlar bu çocuğun kaldırabileceği bir hastalık değil. Yol yok, ulaşım yok. Bir an önce tedavi olmak istiyor. Hastadan çok aile çok perişan durumda. Malum ekonomik durumları da yok. Bir an önce çocuğun sağlığına kavuşması için gerekenin yapılmasını rica ediyoruz. Elektrikler gittiği zaman hayati tehlike arz ediyor. Sonuçta aile burada hastalıktan çok çaresizlikle boğuşuyor. Aile bu durumdan oldukça muzdarip. Yetkililerimizden bu hastamıza çare olmalarını bekliyoruz” dedi.
 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.