Manisa Haber Girişi : 18 Şubat 2024 15:08

Denizi Yok Ama.. Hamsisi Bol!

Denizi Yok Ama.. Hamsisi Bol!

Manisa Trabzonlular Derneği tarafından bu yıl 5’incisi düzenlenen geleneksel hamsi festivalinde 2,5 ton hamsi ekmek arası yapılarak, 20 bin kişiye ikram edildi. Festivale katılan Manisalılar,  ekmek arası hamsiden alabilmek uzun kuyruklar oluştururken, horon tepen Karadenizliler renkli görüntüler oluşturdu.


Manisa’nın Yunusemre ilçesine bağlı Laleli Mahallesi’ndeki alışveriş merkezinin arkasında yer alan meydanda düzenlenen 5’inci geleneksel hamsi festivali renkli görüntülere sahne oldu. Manisa’daki Nihal Akçura Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin aşçılık bölümü öğrencilerinin tavada pişirdiği 2,5 ton hamsi, ekmek arasına konularak 20 bin kişiye dağıtıldı. Hamsi yemek isteyen Manisalı vatandaşlar, uzun kuyruklar oluşturdu. Öte yandan festivale katılan Karadenizlilerin horon tepmesi, festivale renk kattı. Festivalde kurulan stantlarda ise Karadeniz yöresine ait tereyağı, peynir ve yoğurt gibi çeşitli ürünler ile Trabzonspor Kulübü’nün formaları ve çeşitli hediyelik eşyalar satışa sunuldu.
Manisa Trabzonlular Derneği Başkanı Mahmut Alioğlu, “Dört yıldır pandemi ve geçen yıl meydana gelen deprem nedeniyle hamsi festivali yapamadık. Bu sene daha coşkulu olması için festivalin üstüne katarak düzenledik. Yaklaşık 2,5 ton civarında hamsiyi 20 bin kişiye dağıttık. Karadeniz’e, gidemeyen Manisalı vatandaşlarımızın ayağına Karadeniz’in ürünleri getirdik” diye konuştu.

Derneğin genel sekreteri Dr. Barış Kaya ise, “Biz Ege’de yaşayan Trabzonlular olarak Trabzon kültürünü, Karadeniz kültürünü, Ege’deki kardeşlerimizle paylaşmak için burada toplandık. Bugün Manisa’daki hemşerilerimize, vatandaşlarımıza hamsi ikramımız oluyor. Trabzonlular olarak yıllardır Manisa’ya yaşıyor ve çalışıyoruz. Bir nevi Ege’nin hamsisiyiz. Bizim için hamsi ayrı bir kültür. Balıklar bir yana hamsi bizim için bir yana. Hamsi bizim için balık değil hamsidir. Bizim kültürümüzün temel noktasıdır. Bizim için önemli olan kültürü, bu yiyeceği Manisa’daki, Ege’deki hemşerilerimizle paylaşmak” diye konuştu.
 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.